To co jemy wpływa na nasze zdrowie - banał !
To ile się ruszamy wpływa na nasze zdrowie – kolejny banał. Odpowiednie nawodnienie organizmu, właściwe proporcje wody, mięśni i tłuszczu to kolejne oczywistości wpływające na zdrowie. Niby o tym wiemy ale walka z otyłością i chorobami przez otyłość powodowanymi staje się coraz ważniejszym wyzwaniem cywilizacyjnym zwałaszcza w krajach o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Tam też powstała moda na odchudzanie się, moda na bieganie, na fitness, na zdrowy styl życia. Człowiek potrzebuje ruchu, człowiek powinien się właściwie odżywiać. Wtedy jest zdrowy, zadowolony i produktywny.
I my coraz częściej postanawiamy być fit!
Planujemy pobiegać, pochodzić na siłownię, odwiedzić fitness klub i zrzucić troszkę zbędnych kilogramów. Można robić to intuicyjnie i często się udaje. Można też oprzeć się na informacjach, które pomogą nam zaplanować prawidłową dietę czy ocenić skuteczność podejmowanych działań.
Takich informacji dostarczają monitory składu ciała czyli wagi osobiste wyposażone w dodatkowe elektrody umożliwiające pomiar bioimpedancji. Z wyników tego pomiaru uzyskujemy takie informacje jak:
- procent tkanki tłuszczowej w organizmie – co pomoże nam ustalić czy nadmiar tkanki tłuszczowej posądzanej przez medyków o powodowanie chorób cywilizacyjnych już nam zagroził czy jeszcze nie. Odpowiednia tabelka powie nam o tym. Dodać należy, że równie szkodliwy może być brak tkanki tłuszczowej
- procent wody w organizmie – nieprzyjemne objawy powodowane przez odwodnienie mogą prowadzić nawet do śmierci (bez płynów wytrzymujemy o wiele krócej niż bez jedzenia), ale nawet pomijając skrajności, to bóle głowy, czy spadek wydolności organizmu spowodowane przez brak wody też warto wyeliminować. Średni procentowy udział wody w organiźmie dla Kobiet to: 45-60%, a dla mężczyzn 50-65%.
- masa mięśni w organizmie – muskulatura jest chlubą mężczyzn i warto się o nią postarać. Oprócz estetyki w grę wchodzi przemiana materii. Większa ilość mięśni przyspiesza metabolizm czyli pomaga również schudnąć. Oczywiście jak zawsze ważne jest umiarkowanie i zachowanie odpowiednich proporcji.
- zmineralizowana masa kostna – to informacja o tyle istotna, że stałe zmniejszanie się zmineralizowanej masy kostnej ponad normy może pokazywać, że jesteśmy na drodze do osteoporozy.
- wskaźnik wisceralnej tkanki tłuszczowej – to ta najbardziej odsądzana od czci i wiary tkanka tłuszczowa najbardziej szkodliwa, mieszcząca się w okolicach naszego brzucha. Przekroczenie wartości 13 powinno skłonić do podjęcia działań w zakresie zmian dietetycznych, ilości ruchu, bądź w obu tych dziedzinach. Im większy wskaźnik tym działania powinny być bardziej radykalne bo niestety mamy podwyższone ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, choroby wieńcowe, raka i pewnie jeszcze kilka innych nieprzyjemnych chorób. Analizator masy ciała umożliwia ocenę wisceralnej tkanki tłuszczowej w zakresie od 1-59.
- Zakres od 1 do 12 – wskazuje że ilość wisceralnej tkanki tłuszczowej znajduje sie na właściwym, zdrowym poziomie. Należy monitorować tkankę tłuszczową aby zawsze znajdowała się w bezpiecznym zakresie.
- Zakres od 13 do 59 – wskazuje na zwiększoną ilość wisceralnej tkanki tłuszczowej, należy rozważyć zmiany w swoim stylu życia, poprzez zastosowanie odpowiedniej diety lub rozpoczęcie czy też zwiększenie ilości ćwiczeń.
Oraz informacje dodatkowe, które waga-monitor może wyliczyć:
- wskaźnik masy ciała BMI – możemy go wyliczyć sami dzieląc naszą wagę przez kwadrat wzrostu podany w metrach np. 80/(1,8)² = 24,69, co oznacza, że osobnik ważący 80 kg przy wzroście 1,80 m ma wskaźnik BMI na poziomie 25,69, co - po zaglądnięciu w tabelkę pozwoli mu stwierdzić, że ma prawidłową masę ciała.
- dzienny obrót kalorii – co oznacza ile potrzebujemy kalorii dla podtrzymania naszej przemiany materii. Konfrontując tę informację z sumą kalorii jaką codziennie pochłaniamy możemy się dowiedzieć czy jesteśmy na dobrej drodze do zgubienia czy zdobycia cielesnych kilogramów.
- wiek metaboliczny – jeśli nie mieścimy się w swoich latach to sygnał, że trzeba się trochę poruszać i zwiększyć masę mięśniową.
Nie każdy monitor posiada wszystkie funkcje. Najbardziej skomplikowany – a zatem najdroższy – potrafi wyliczyć ilości tłuszczu i mięśni dla każdej kończyny osobno, posiada bowiem dodatkowe ręczne elektrody. Ale nawet najtańszy dostarczy użytecznych informacji o składzie naszego ciała.
Dzięki tym informacjom będziemy mogli uniknąć podstawowych błędów popełnianych przez osoby odchudzające się:
- utraty wagi poprzez utratę wody w organizmie – odwodnienie spowoduje spadek wagi ale nie spowoduje poprawy naszego stanu zdrowia - wręcz przeciwnie
- utraty wagi poprzez utratę masy mięśniowej, a nie tłuszczu – waga spada więc możemy być zadowoleni ale niestety to znowu nie jest poprawa zdrowia - trzeba zmienić dietę lub/i więcej ćwiczyć
- zaprzestania prawidłowego programu ćwiczeń i diety bo nie ma pozornie rezultatów – czasami w wyniku ćwiczeń i diety nie notujemy spadku masy ciała i zniechęcamy się. Na normalnej wadze nie zobaczymy bowiem, że istnieje możliwość, że mimo braku zmian masy ciała, bardzo korzystnie zmieniają się proporcje mięśni i tłuszczu.
Dla wielu osób zakup monitora masy ciała może być rozwiązaniem zdecydowanie ulatwiającym osiągnięcie zamierzonych celów - niezależnie czy będzie to dobra forma czy zrzucenie kilku kilo. Widzieć bowiem jak działa nasz plan to mieć dodatkowe bodźce, ktore zwiększają szansę na korzystny efekt. Łatwiej wytrwać wiedząc, że jest się na dobrej drodze, szybciej można zmienić sposób postępowania czy dietę, ktore nie przynoszą dobrych rezultatów.
Monitory Tanita są dokładne i bezpieczne. Firma jest liderem na rynku domowych urządzeń do pomiaru składu ciała, jest również czołowym producentem urządzen profesjonalnych. Rozwijane w urządzeniach profesjonalnych technologie są implementowane w urządzeniach do domowego użytku. Japońska jakość i dokładność wykonania potwierdzone są trzyletnią gwarancją.
Prawidłowe ilości tkanki tłuszczowej dla osób dorosłych w zależności od płci i wieku
zmineralizowana masa kostna - wartości prawidłowe do kobiet i mężczyzn