Zrozumienie jak działa urządzenie i jak zapisuje wyniki pomoże uzyskać prawidłowe pomiary. Bioimpedancja (BIA) stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych i cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne choroby. Polega na pomiarze całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, przy zastosowaniu zestawu elektrod powierzchniowych połączonych z analizatorem komputerowym i przy użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu. Pozwala to na bezinwazyjne i szybkie określenie składu ciała, w tym zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy, na którą składa się masa wody, kości i mięśni. Technika analizy bioimpedancji ciała (BIA) opiera się na zasadzie, która mówi, że masa tkanki mięśniowej, kości i wody, obejmująca ok. 60-75% wody elektrolitycznej, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera niewielką ilość wody (5-10%). Stąd - każda z tych mas posiada inną impedancję przy sygnałach elektrycznych o wysokich częstotliwościach. Pojedynczy pomiar wskazuje stopień rezystancji do przepływającego prądu, przy czym woda jest tu dobrym, a tłuszcz złym przewodnikiem. UWAGA! Nalezy pamiętac że ludzie z elektronicznymi implantami medycznymi, takimi jak stymulator serca, nie powinni korzystać z analizatora gdyż sygnal elektryczny przechodzacy przez ciało może zakłócić funkcję implantu. Z funkcji pomiaru składu ciała nie powimmy korzystać kobiety w ciąży, na ten czas mogą korzystać jedynie z funkcji ważenia na wadze.
Na wyniki badania BIA wpływają zmienne czynniki, które zależą od prawidłowej obsługi urządzenia, jak również od odpowiedniego przygotowania osoby badanej.
Kluczem dobrego wyniku jest powtarzalność. Najlepsza pora do pomiaru to wczesny wieczór, przed kolacją. To pora gdy poziom nawodnienia jest najbardziej stabilny. Unikaj odczytów zaraz po przebudzeniu, nie tylko jesteś odwodniony, ale płyny znajdują się centralnie w tułowiu. Z biegiem dnia woda jest rozprowadzana równomierniej w całym ciele, również do kończyn. To poprawia dokładność odczytu.
Weź te czynniki pod uwagę. Im bardziej twoje ciało jest odwodnione tym większe mogą być potencjalne rozbieżności wyników.
Kobiety doświadczają o wiele większych zmian w poziomie nawodnienia organizmu w trakcie swojego cyklu menstruacyjnego. Odczytując dane codziennie w trakcie cyklu miesięcznego otrzymamy bazę, dane wyjściowe (jakby wykres normalnych zmian), do których będziemy mogli odnosić następne pomiary.
Zmiany hormonalne podczas menopauzy również mogą spowodować zmiany nawodnienia i w konsekwencji nierównomierność odczytów.